Video content na Facebooku.

Czy warto i jak to robić z głową?

Treści wideo zyskują coraz większą popularność w internecie – tylko w 2020 roku filmy i filmiki pochłonęły ponad 80% światowego transferu danych.

Video content na Facebooku.

Czy warto i jak to robić z głową?

Treści wideo zyskują coraz większą popularność w internecie – tylko w 2020 roku filmy i filmiki pochłonęły ponad 80% światowego transferu danych.

Jednak video content to nie tylko Youtube i Netflix – filmy na Facebooku są obecnie najbardziej angażującą formą contentu i potwierdzają to liczne badania i statystyki. Jeśli chcemy zyskać klientów i zwiększyć zaangażowanie obserwujących, na pewno warto postawić na filmy.

Na co należy zwracać uwagę przy tworzeniu video contentu na Facebooka? O tym właśnie chcę Wam dzisiaj opowiedzieć.

Wytyczne platformy dla video contentu - co mówi nam Facebook?

Najlepszym źródłem wiedzy o tworzeniu video contentu na Facebooka jest firma, która go stworzyła – Meta, do niedawna znana jako Facebook Inc., regularnie udostępnia aktualizacje swojego algorytmu Video i zmian w targetowaniu. Warto często zerkać na oficjalny blog twórców Facebooka i śledzić zmiany na bieżąco.

Według ostatniej aktualizacji, najważniejsze stają się lojalność i intencja naszych obserwujących – nasze filmy dużo częściej będą się wyświetlać osobom, które regularnie oglądają nasze materiały i nie robią tego przypadkowo.

Pierwsze 4-5 sekund filmiku jest kluczowe dla przykucia uwagi odbiorcy – ale to filmy potrafiące zaangażować oglądającego na ponad minutę mają największe zasięgi. Według najnowszych wytycznych Facebooka, filmy dłuższe niż 3 minuty powinny utrzymać zainteresowanie oglądającego minimum przez pierwszą minutę.

Facebook zaznacza również, że będzie karał powtarzalny i nieoryginalny content – jeżeli robimy na szybko content, który nie zawiera dużo wartościowego materiału, nie zdziwmy się jeśli nasze zasięgi zaczną szybko znikać.

Długość filmików, Facebook Live i promowanie video - jak się wybić na filmikach?

Mimo, że Facebook preferuje kilkuminutowe treści wideo, nie wydłużajmy sztucznie naszego contentu – najważniejsze jest zaangażowanie odbiorcy, a nasze zasięgi wcale na dodatkowej długości nie zyskają, jeśli nasi oglądający będą wyłączać nasze filmy w połowie.

Filmik na Facebooku należy zacząć z przytupem – w jakiś sposób przyciągnąć uwagę widza, który najprawdopodobniej scrolluje niepowiązane filmiki, które jego feed mu wyświetli. Mamy na to zaledwie kilka sekund, więc nie zaczynajmy filmów żmudnym monologiem lub przydługim intro.

Jeżeli udało Ci się utrzymać uwagę widza przez te kilka sekund – gratulacje! Na tym jednak zabawa się nie kończy, bo trzeba tę uwagę jeszcze utrzymać. Niech Twoje filmy mają jakiś przekaz i zachęcają widza do dalszego oglądania. Warto też zadbać o dobrą jakość dźwięku i obrazu, bo mało kto będzie dokładał starań i próbował dojrzeć lub dosłyszeć Twój przekaz.

Jak z wieloma aspektami Facebooka, i tutaj mamy element premium – jeżeli chcemy wypromować nasze filmy, możemy po prostu zapłacić Facebookowi za to, żeby je użytkownikom wyświetlał. Warto się nad tym zastanowić – nasz filmik dotrze do dużo większej ilości osób, a jest to świetny sposób na podbicie zasięgów organicznych poprzez udostępnienia.

Tutaj postawię kropkę i na ten moment zakończę temat Facebooka – więcej wskazówek i informacji możecie uzyskać bezpośrednio u mnie, lub znajdziecie je w e-booku, który aktualnie piszę.

W następnym artykule zaczniemy temat Instagrama – jednej z najbardziej opłacalnych platform social media dla firm zajmujących się sprzedażą internetową (i nie tylko!).

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Wszystkich głosów: 1 Średnio: 5]